Blog Post: Napędzanie Polskiej Gospodarki Eko-Innowacjami
NAPĘDZANIE POLSKIEJ GOSPODARKI EKO-INNOWACJAMI
Autor: Jason Robinson,
Tłumaczenie: Paweł Szczepański
Click here to read the article in English.
POLEKO 2014
Od 2008 największe w Polsce Targi Ochrony Środowiska ("POLEKO") odbywają się co roku w Poznaniu, znanym wielu jako mieście gospodarzu konferencji ONZ w 2008 ("COP14") dotyczącej zmian klimatu. POLEKO 2014 dostarczyło uczestnikom możliwości rozszerzenia działalności i wybadania ekonomicznego, środowiskowego i społecznego potencjału handlowego zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz granic Polski.
Ben Polley, prezes Evolve Builders Group z siedzibą w Guelph, Ontario w Kanadzie był po raz pierwszy uczestnikiem Kanadyjskiej delegacji na POLEKO. Polly brał udział w wielu kojarzących wydarzeniach, mających pomóc mu napotkać potencjalnych partnerów. Spotkania kooperacyjne "Eco-Match" były ustalane z tygodniowym wyprzedzeniem na zasadzie prośba-akceptacja pomiędzy spółkami uczestniczącymi w konferencji. Uczestnicy spotykali się na 30 minut celem omówienia możliwości współpracy - w zasadzie speed dating dla biznesu.
"Jesteśmy ogólnym wykonawcą specjalizującym się w zielonym budownictwie i ekologicznej renowacji," powiedział Polly. "Jestem maniakiem targów i uwielbiam mieć kontakt ze świeżymi pomysłami. Przyjechałem na targi Poleko 2014 szukając możliwości na interesy z Polskimi firmami i znalazłem wiele takich, o których istnieniu nawet nie zdawałem sobie sprawy." Evolve Builders zazwyczaj używa produktów i siły roboczej pozyskiwanych lokalnie, nie mniej jednak Polly zauważa potencjał rynku globalnego mówiąc "jako firma musimy się dostosowywać i wolimy być na przedniej części fali."
Jednym z partnerów POLEKO Eco-Match Polleya był Andrzej Król, prezes Norpolhaus Builders; Polsko-Norweskiej firmy budowlanej prefabrykowanych drewnianych domów szkieletowych i producenta elementów budowlanych. Król przyjechał na konferencję POLEKO szukając nowych odbiorców dla jego drewnianych domów szkieletowych które, jak mówi "mogą zostać zaprojektowane, wysłane i zmontowane w Kanadzie na podstawie planów dostarczonych przez klienta." Firma Króla zaangażowana jest również w produkcję elementów budowlanych którymi mogłaby zaopatrzyć Pollyego w Kanadzie. "Musimy tylko dopracować szczegóły takie jak cena, podatki i cła, ale wydaje się, że to może być dobrym rozwiązaniem dla nas obu" powiedział Polly.
www.evolvebuilders.ca i www.Norpolhaus.com.pl
Zdjęcie: Andrzej Król (Norpolhaus Builders), Ben Polly (Evolve Builders Group)
Spotkania kooperacyjne odbyły się z sukcesem dla wielu innych, włączając anonimowego uczestnika który powiedział: "Przyjechałem na POLEKO z docelowym 1M dolarów w interesach i wydaje mi się, że jesteśmy całkiem blisko 800 tys. na następne dwa lata." Inny uczestnik stwierdził: "ogólnie jesteśmy bardzo zadowoleni i na pewno będziemy tu wracać."
Konferencja mieściła się w kilku oddzielnych budynkach i obszarach obejmujących różną tematykę włączając rewitalizację, recykling, energię, klimat, energię odnawialną, wiedzę, wodę, powietrze, hałas i gospodarkę odpadami.
Chcesz obniżyć swoje rachunki za prąd? Sprawdź ten prosty i efektywny wiatrowy system wytwarzania energii elektrycznej już teraz szeroko dostępny dla większości Europejskich posiadaczy domów. Ridgeblade Wind Turbine jest "prostą i skuteczną metodą na wykorzystanie energii wiatru do produkcji energii elektrycznej". Przedstawiciele firmy Ridgeblade w budce na targach POLEKO objaśniają, że Ridgeblade to po prostu pozioma turbina wiatrowa. Dla optymalnej wydajności Ridgeblade jest umieszczany u szczytu dwuspadowego dachu gdzie korzysta, jak nazywa to firma, z eolicznego efektu skupiania - wiatr jest przekierowywany przez powierzchnię dachu ponad jego szczyt gdzie może przekroczyć trzykrotnie swoją prędkość początkową. Firmowa literatura twierdzi, że umieszczenie turbiny wiatrowej Ridgeblade w tym miejscu może skutkować "dziewięciokrotnym zwiększeniem dostępnej energii w porównaniu do HAWT (Horizontal Axis Wind Turbine - turbiny o poziomej osi obrotu)."
Prostota projektu w połączeniu z szerokością potencjału zastosowania czyni Ridgeblade jedną z rzeczy które trzeba było zobaczyć na POLEKO 2014.
Obraz: Ridgeblade
Ridgeblade jest dostępne zarówno w wersji przemysłowej do zastosowania na budynkach komercyjnych, fabrykach i stodołach albo w wersji domowej przeznaczonej dla budynków mieszkalnych z wystarczającymi warunkami wiatrowymi.
Zobacz więcej na: www.ridgeblade.com
Aby dowiedzieć się więcej o Ridgeblade w Polsce odwiedź:
http://ekologiczna-polska.pl/nasze-produkty/turbiny-ridgeblade
Więcej informacji na temat konferencji POLEKO: www.poleko.mtp.pl/en/
BADANIA
Jednym z najbardziej interesujących uczestników POLEKO powiązanych z nauką, był Uniwersytet Jagielloński w Krakowie - Centrum Innowacji, Transferu Technologii i Rozwoju Uniwersytetu (CITTRU)
Gabriela Konopka-Cupial, głowa CITTRU i Elżbieta Świętek, specjalista ds. transferu technologii udostępniły aktualne projekty uniwersytetu, wizjonerskie badania i cele ich organizacji.
Podobnie jak wiele innych instytucji uniwersyteckich CITTRU pracuje by przybliżyć naukowcom język biznesu, tak aby zredukować ich zawężone postrzeganie a sprzyjać myśleniu interdyscyplinarnemu które w spotęgowanej sile służy kreatywnej przedsiębiorczości.
Uniwersytet jest aktywny w korporacyjnej społeczności, aby wspierać korporacyjną innowację, transfer i adaptację nowych technologii przez Polskie firmy. CITTRU zapewnia również aktywną pomoc w zakresie zarządzania własnością intelektualną (patentami i licencjami) oraz badań na zlecenie w imieniu organizacji które chcą skomercjalizować nowe technologie.
Niektóre przykłady ekscytujących badań w które zaangażowane jest CITTRU zawierają: redukcję tlenku węgla w spalaniu paliw, użycie fotokatalizy w urządzeniach chłodniczych dla redukcji bakterii, nano kompozyty dla oczyszczania wody oraz stosowanie genetycznie modyfikowanej salmonelli do leczenia niektórych nowotworów.
Po więcej informacji na temat fotokatalizy zajrzyj na: www.4g-photocat.eu/index.html
Po więcej informacji na temat CITTRU odwiedź: www.cittru.uj.edu.pl
Od lewej od prawej: Gabriela Konopka-Cupiał, Elżbieta Świętek, Jason Robinson
KOMERCJALIZACJA CZYSTEJ TECHNOLOGII
Z konferencji klimatycznej COP14, która odbyła się w Poznaniu w 2008 roku wyszedł dekret od ówczesnego ministra środowiska Macieja Nowickiego. Celem było opracowanie projektu który miałby wspomóc transfer Polskich zielonych technologii na międzynarodowe rynki. W konsekwencji powstał Akcelerator Zielonych Technologii GreenEvo.
Akcelerator Zielonych Technologii GreenEvo dostarcza swoim laureatom pakiet usług mający ułatwić im szybki rozwój zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz Polskich granic. Począwszy od przygotowania biznesplanu po nauczanie początkujących przedsiębiorców innych wartościowych rzeczy takich jak przejście z konkurencji cenowej na konkurencję w oparciu o wartość, dostarczanie narzędzi do kontaktu z mediami, pomoc przy finansowaniu, zarządzanie własnością intelektualną, a nawet technik sprzedaży dla złożonych rozwiązań technologicznych.
Z perspektywy roku 2014 Green Evo wykazał jednoznacznie, że przy użyciu właściwych narzędzi i wsparciu na wczesnym etapie innowacje środowiskowe mogą być nie tylko opłacalne ale też bardzo zyskowne. Innowacyjne Polskie firmy są w niektórych przypadkach zaskakują swoją konkurencję poziomem swojego technologicznego know-how i konkurencyjnością, kwestionują status quo i czynią postęp w odniesieniu do "potrójnego bilansu" dla całego świata
PROTE Technologie dla Środowiska jest jednym z laureatów akceleratora GreenEvo który osiągnął niesamowity sukces w sferze technologi środowiskowych. PROTE oferuje wiele produktów i usług związanych z badaniami i rekultywacją gleby i wody oraz technologiami zapobiegania zanieczyszczenia.
Jedną z takich technologii jest System Biomonitoringu SYMBIO - system wczesnego ostrzegania dla wykrywania zanieczyszczenia ujęć wody. Zbliżona do "kanarka w kopalni" technologia ta wykorzystuje inteligencję gatunków żyjących w ekosystemie do wykrywania zanieczyszczeń wody. Według prezesa PROTE Jerrego Slusarczyka, który odnosi się do firmowej literatury: "Słodkowodne małże stosowane w systemie szybko i jednoznacznie reagują na gwałtowne, znaczące, toksyczne zmiany w parametrach wody." PROTE promuje tą technologię jako tani mechanizm ostrzegawczy do wykrywania zanieczyszczeń wody i donosi o monitorowaniu wody dla więcej niż 6 milionów ludzi. Po więcej informacji zajrzyj na: www.prote.pl
Reakcie fizjologiczne małzy słodkowodnych są rejestrowane w ramach Systemu Biomonitoringu SYMBIO PROTE.
Laureaci GreenEvo z lat 2010-2013 zawierają:
Po więcej informacji na temat akceleratora GreenEvo odwiedź: www.greenevo.gov.pl
GOSPODARKA ODPADAMI ELEKTRONICZNYMI
Zbigniew Miazga jest właścicielem PolBlume - Polskiej firmy recyklingowej zaangażowanej w odzyskiwanie metali ziem rzadkich i innych odpadów z elektronicznego i elektrycznego sprzętu (WEEE). Położony na południe od stolicy - Warszawy, zakład przetwarzania odpadów elektronicznych PolBlume jest idealnie usytuowany aby przetworzyć większość stołecznych e-odpadów. Obecnie przetwarza 1500 ton WEEE miesięcznie włączając monitory kineskopowe, układy scalone i baterie, przedstawiciele firmy oceniają potencjał zakładu na 10.000 ton e-odpadów miesięcznie. Miazga twierdzi, że ekspansja jest ograniczona przez niedobór surowca, który łączy głównie z niewydolnością zbiórki i niewystarczającą zachętą finansową za zwrot e-odpadów do przetwarzania.
Układy scalone, kopiarki i szklane resztki kineskopów.
Miazga jest niezwykle optymistyczny na temat przyszłości branży jako całości [za pośrednictwem naszego tłumacza] "Dyrektywy EU kierują odpady do nas, zamiast składować lub wysyłać do krajów rozwijających się do przetwarzania." Z surowymi karami za niedostosowywanie się i z indykatorami kierunku polityki w postaci finansowania z prywatnych źródeł jak i Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Programu Szwajcarskiego i Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, PolBlume wydaje się być dobrze usytuowane by wykorzystać potencjał branży która będzie najpewniej nadal rosnąć przez wiele lat.
Przykłady odzyskiwanych pierwiastków w ośrodku badawczym przy zakładzie recyklingu PolBlume pod Warszawą, w Polsce.
Po więcej informacji na temat PolBlume zajrzyj na: www.polblume.pl
Po więcej informacji na temat Europejskich dyrektyw dotyczących WEEE odwiedź: http://bit.ly/1vXdluS
TRANSPORT
Bogdan Głowacki Polski wynalazca, przedsiębiorca i przewodniczący S4A (producenta osobistych żyrokopterów) pracuje nad swoim następnym wynalazkiem; czterokołowym elektrycznym motocyklem EV4 E-Way. W czasie jazdy testowej szybko zorientujesz się, że pomimo czterech kół E-Way działa całkiem jak dwukołowy pojazd zawdzięczając to niezależnemu zawieszeniu i ruchowi pionowemu i w płaszczyźnie poziomej w obie strony.
Odświeżająca przejażdżka E-Wayem zapewnia natychmiast dostępny, stały moment obrotowy, co jest powszechną rzeczą w maszynach napędzanych elektrycznie (technicznie: maksymalny moment obrotowy przy zerowych obrotach). Ten pojazd jest mały i lekki, przyjemny w prowadzeniu, łatwy do zaparkowania, przyjazny środowisku, z pewnością będzie popularną rzeczą dokładnie jak Żyrokoptery S4A Głowackiego.
Obraz: Peter Davey | Lewa: Jason Robinson, Bogdan Głowacki | Prawa: Jason Robinson testuje E-Way
Obejrzyj EV4 E-Way w akcji: www.vimeo.com/107896332
Po więcej informacji na temat EV4 E-Way zajrzyj na: http://s4a.eu/models/ev4/description/
ENERGIA ODNAWIALNA
Polska Izba Gospodarcza Energii Odnawialnej, PIGEO jest jedną z największych organizacji pozarządowych w Polsce i reprezentuje firmy w przestrzeni energii odnawialnej włączając; energię wiatrową, biomasę i biopaliwa, biogaz, energię wodną, słoneczną, geotermalną i pompy ciepła.
Dyrektor Generalny Beata Wiszniewska z dumą prowadzi wizytatorów POLEKO na stronę internetową PIGEO gdzie znajdują wiele przykładów projektów energii odnawialnej i możliwości na ich połączenie z innymi w przemyśle.
Trochę interesujących faktów o odnawialnych źródłach energii w Polsce:
"pierwsza farma wiatrowa w Polsce, o mocy 18 MW, która wciąż działa, została wybudowana w 2001 roku w Cisowie i znajduje się w posiadaniu Energia-Eco.
Największa farma wiatrowa znajduje się w Margoninie.
Ma moc 120 MW i należy do EDP Renewables.
Od lewej od prawej: Dorota Zolotucho, Beata Wisniewska, Jason Robinson
Żeby dowiedzieć się więcej o PIGEO i firmach które reprezentuje, zajrzyj na: www.pigeo.org.pl
Niemiecki producent paneli słonecznych "Solar World" również był na POLEKO pokazując wytrzymałość swoich paneli. Ekrany video w targowej budce pokazują panele podtrzymujące ciężar roweru górskiego a nawet samochodu.
By zobaczyć panele w akcji odwiedź: http://bit.ly/1vIyJ5A
Po więcej informacji na temat Solar World zajrzyj na: www.solarworld.pl
ZRÓWNOWARZONY ROZWÓJ EKONOMICZNY
Specjalne Strefy Ekonomiczne (SSE)
Polska wykazała się aktywnością w swoich wysiłkach na rzecz przyciągania inwestycji ustanawiając 14 Specjalnych Stref Ekonomicznych w regionach na terenie całego kraju celem:
· przyspieszenia rozwoju regionów Polski,
· rozwijania i wykorzystywania nowych rozwiązań technicznych i technologicznych w gospodarce narodowej,
· zwiększenia konkurencyjności towarów i usług,
· rozwijania potencjału przemysłu i infrastruktury,
· tworzenia nowych miejsc pracy.
Każda z 14 specjalnych stref ekonomicznych posiada charakterystyczne dla siebie atrybuty.
Prawdopodobnie najbardziej interesująca z tych stref znajduje się w mieście Łodzi. region ten może pochwalić się jednym z największych pakietów zachęt i działa od ponad 17 lat.
Luźno usytuowana w geograficznym środku Europy, Łódź posiada międzynarodowe lotnisko, rozbudowane połączenia kolejowe oraz bliskość do jednego z większych w Polsce węzłów autostrad. Konkretne zachęty zawierają zwolnienie od 19% stawki podatku od osób prawnych, podatku osobowego który obecnie waha się pomiędzy 18 a 32% i VAT wynoszącego 23% - zredukowanego do 8%, 5% - i eksportowego VAT do 0%. Składki ubezpieczenia społecznego ZUS płacone przez pracodawcę wahają się między 19.48% a 22.67%.
Łódź jest uważana za Polską stolicę mody i jest gospodarzem dorocznego Fashion Week Poland. Plany regionalnego rozwoju obejmują dywersyfikację z dala od tradycyjnie silnej bazy przemysłu tekstylnego długoterminowo w kierunku innych branż takich jak farmaceutyki, sprzętu gospodarstwa domowego, inżynierii elektronicznej (komputery) i opakowań. Istnieją też specjalne odliczenia podatkowe na potrzeby rewitalizacji obszarów przemysłowych i budynków o historycznej wartości.
Rodziny które rozważają przeprowadzkę do Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej będą zadowolone wiedząc, że w mieście znajduje się British International School a język angielski jest drugim najczęściej używanym językiem w Polsce. Województwo Łódzkie może również pochwalić się 22 Uniwersytetami i ponad 25.000 absolwentami rocznie. Według oficjeli SEZ Uniwersytet Łódzki zajmuje 4 miejsce w kraju.
Informacje na temat British International School w Łodzi: http://interschool.uni.lodz.pl/
Po więcej informacji na temat inwestowania w Polsce odwiedź: http://www.paiz.gov.pl/investment_support/sez
INWESTYCJE ZAGRANICZNE
Polska wspiera inwestycje zagraniczne na drodze partnerstwa publiczno-prywatnego. Polskie Ministerstwo Gospodarki uruchomiło stronę internetową, aby ułatwić tego typu możliwości i wymienia szereg zachęt dla potencjalnych inwestorów które włączają; światowej klasy kapitał intelektualny, specjalistów od produkcji i ekspertów R&D.
Po więcej informacji na temat Projektów Partnerstwa Publiczno-Prywatnego odwiedź: www.bazappp.gov.pl
PARTNERZY ZRÓWNOWARZONEGO ROZWOJU
Według statystyk dostarczonych przez Unię Europejską, "budynki odpowiadają za 40% konsumpcji energii w Unii." Aby zagospodarować tą sposobność na bezpieczeństwo energetyczne, samowystarczalność oraz stworzyć możliwość zatrudnienia Bruksela przyjęła agresywną postawę "w celu zmniejszenia do 2020 ogólnej emisji gazów cieplarnianych o co najmniej 20% poniżej poziomu z 1990 roku lub o 30% w przypadku osiągnięcia międzynarodowego porozumienia." Ponadto, Dyrektywa UE 2010/31/EU Artykuł 9 wymaga, żeby do 31 grudnia 2020 wszystkie nowe budynki państw członkowskich UE były "budynkami zeroenergetycznymi."
Po więcej informacji na temat dyrektyw EU zajrzyj na: http://bit.ly/18b0rP9
Obraz dzięki Skanska AB
Wiodąca światowa firma zajmująca się działalnością budowlaną i deweloperską Skanska przedstawiła prezentację dla niedawnej Kanadyjskiej delegacji, która skupiała się na temat korporacyjnego ładu i inicjatyw zrównoważonego rozwoju. Dobrze znana z progresywnego myślenia na temat zrównoważonego rozwoju praktyk biznesowych, Skanska przynosi Szwedzką etykę biznesu i know-how do krajów (takich jak Polska) w których operuje.
Skanska ustanowiła dla całej Grupy Strategię Pięciu Zer obejmującą zero wypadków, zero naruszeń etyki, zero zagrożeń środowiskowych, zero usterek oraz zero strat w projektach. Przedstawicielstwo firmy do spraw zrównoważonego rozwoju jest bardzo aktywne w ramach edukacji polskiej branży budowlanej, w szkołach znajdujących się w pobliżu placów budowlanych w ramach kampanii edukacyjnej na rzecz bezpieczeństwa, jest też częścią korporacyjnej kultury która zachęca próbowanie nowych rozwiązań i podejmowanie ryzyka na rzecz innowacji.
Po więcej informacji na temat Skanska zajrzyj na: www.skanska.com
Zostań z nami po więcej doniesień o rozwoju Polskiej ekonomii, blog o mojej podróży w Polskiej kulturze i kuchni włączając... gdzie znaleźć najlepszą zupę grzybową w Polsce!!
www.twitter.com/JasonLRobinson
Powiązane odnośniki:
http://www.epbd-ca.org/Medias/Pdf/CA3-BOOK-2012-ebook-201310.pdf
http://ec.europa.eu/environment/waste/weee/index_en.htm
http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=OJ:L:2010:153:0013...
https://www.erweiterungsbeitrag.admin.ch/eb/en/home.html
http://en.parp.gov.pl/
http://en.wikipedia.org/wiki/European_Regional_Development_Fund
Polish-English Translation: https://www.linkedin.com/profile/view?id=306557853
Category: